Tworzywa sztuczne w domowych instalacjach. Zalety wykorzystania rur i złączek PCV

rury i kształtki uponor

Tworzywa sztuczne są chętnie wykorzystywane w instalacjach wodnych, hydraulicznych, sanitarnych, a do najpopularniejszych należy PCV, czyli polichlorek winylu. Jest odporny na oddziaływanie wilgoci, szerokiej gamy chemikaliów i substancji, a także zanieczyszczeń i innych oddziaływań środowiskowych. Wykonane z niego instalacje są trwałe, łatwe w czyszczeniu, a ich montaż przebiega bezproblemowo. W naszym wprowadzeniu w tematykę rur i złączek PCV skupiamy się na ich najważniejszych parametrach użytkowych oraz możliwości wykorzystania w domowych (i nie tylko) instalacjach.

PCV w instalacjach wodnych – najważniejsze zalety

PCV jest materiałem z wielu powodów atrakcyjnym, a do jego najważniejszych cech należy niska cena. Dzięki temu PCV jest wykorzystywane w produkcji rozmaitych elementów orurowania i złączek, wykorzystywanych w projektach instalacji transportujących ciecze. W porównaniu do orurowania miedzianego, cena PCV jest nawet o połowę niższa.

Jest to także materiał łatwy w obróbce i kształtowaniu, co pozwala stworzyć elementy o niemal dowolnie wybranym przekroju, kształcie, długości. Ponadto instalacje z PCV można rozbudowywać w przyszłości lub regulować zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. Jest to duże ułatwienie na czas remontu.

Zaletą elementów z PCV jest także łatwość ich stosowania. Zamontowanie odpływu wykonanego z tego materiału nie wymaga dostępu do specjalistycznych urządzeń, ani środków klejących. Jeśli chcemy połączyć z sobą dwie rury wykonane z PCV, wystarczy w tym celu zastosować uszczelkę gumową lub przejściówkę.

Bezpieczeństwo stosowania rur i kształtek PCV

PCV jest materiałem nie wpływającym na jakość i stan płynącej w nim wody. Nie wchodzi z nią w istotne reakcje chemiczne, ani nie czyni jej niezdatną do spożycia. Nie wpływa też na jej smak, zapach ani przejrzystość. Dzięki temu w rurach PCV może płynąć woda przeznaczona do spożycia.

Dużą zaletą jest też odporność na rozwój procesów korozji oraz spodziewana długa żywotność. Choć PCV jest materiałem podatnym na odkształcenia w wyniku nacisku sił fizycznych, to jednak świetnie znosi zmienne temperatury, promieniowanie słoneczne oraz inne oddziaływania środowiskowe.

Istotną zaletą użytkową jest też niska waga, dzięki czemu instalacje z PCV mogą powstać w miejscach nieprzystosowanych do dużych obciążeń, w których nie ma możliwości zastosowania rur lub złączek metalowych.

Z perspektywy potrzeb użytkowników, instalacje wykonane z PCV odznaczają się niską przewodnością ciepła. Ma to duże znaczenie w instalacjach grzewczych oraz transportujących wodę użytkową. Energia cieplna pozostaje wewnątrz układu, zamiast wypromieniowywać na zewnątrz, co ogranicza straty cieplne.

Na koniec warto wspomnieć o drobnym, ale istotnym szczególe. Instalacje PCV pracują cicho – nie przenoszą wibracji, drgań i innych oddziaływań fizycznych, które spowodowałyby stukanie lub skrzypienie instalacji metalowej.