Jaki wybrać rekuperator?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, to sposób na zapewnienie stałego dostępu do świeżego powietrza w budynku, a jednocześnie oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. Wszystko dzięki temu urządzeniu, które sprawia, że powietrze odprowadzane z budynku oddaje swoją energię świeżemu, które właśnie jest do niego wprowadzane, dzięki czemu różnica temperatur nie jest aż tak znacząco, jakby to było w przypadku standardowego wietrzenia za pomocą np. otwarcia okna. Planujesz montaż rekuperatora i zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać? Zwróć uwagę na te elementy, aby Twoja instalacja była wydajna i dostosowana do Twoich potrzeb.

Ważna jest wydajność rekuperatora

Aby taka inwestycja miała sens, powinna spełniać określone normy i posiadać parametry dostosowane do potrzeb danego budynku. Jednym z najistotniejszych jest wydajność rekuperatora, która mierzona jest w m3/h. To, ile powinna wynosić zależy od ilości mieszkańców danego budynku, a także od jego kubatury. Zgodnie z wytycznymi unijnymi uznaje się, że rekuperator powinien być zdolny do przefiltrowania pomiędzy 20 a 30 m3/h na jednego mieszkańca, w każdej sypialni czy pokoju. Uznaje się, że taką samą ilość powinno odprowadzać urządzenie z pomieszczeń mokrych takich jak łazienka czy kuchnia. Oczywiście takie czysto techniczne wyliczenia powinna przeprowadzić firma, której zlecimy montaż rekuperatora. Pierwszym krokiem, przed dobraniem urządzenia, powinno być zaprojektowanie całego układu zgodnie z wymaganiami danego budynku i potrzebami jego mieszkańców. Dlaczego określenie wydajności jest tak istotne? Zbyt mała centrala może nie spełniać swojego zadania i nie zapewniać odpowiedniej wymiany powietrza w domu, a co za tym idzie jej zakup nie będzie odczuwalny dla mieszkańców.

Zwróć uwagę na klasę energetyczną

Rekuperacja montowana jest z różnych powodów, jednak do jednego z nich z całą pewnością należy chęć wprowadzenia oszczędności. Z odpowiednio dobranym urządzeniem jest to możliwe, jednak podczas wyboru jednostki warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną, która znajduje się na samym urządzeniu lub w karcie produktu. Oznacza to po prostu ilość zużywanego prądu, a oznaczenie znajdujące się na rekuperatorze niczym nie różni się od tych na lodówce czy zmywarce. Najlepszym wyborem będzie urządzenie oznaczone klasą A+ lub A, natomiast wybierając klasę B musimy liczyć się z większym zużyciem prądu.

Pamiętaj o głośności

W domach jednorodzinnych jednostki najczęściej umieszczane są w miejscach jak najmniej uciążliwych dla mieszkańców, a to dlatego, że ich pracę da się słyszeć. Jednak nie zawsze możliwe jest znaczne oddalenie rekuperatora od miejsca, w którym śpimy lub przebywamy. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę także jego głośność, która określona jest w decybelach. Choć różnica decybeli pomiędzy niektórymi modelami może wydawać Ci się niewielka, to finalnie może oznaczać pracę nawet o połowę cichszą. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę także na ten aspekt podczas wyboru urządzenia.