Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła?

pompy ciepła z montażem

Pompa ciepła jest cenionym źródłem energii nie tylko przez zwolenników ekologicznych rozwiązań, ale także osób poszukujących sposobu na zmniejszenie comiesięcznych rachunków za ogrzewanie. Jedynym minusem tego rozwiązania jest konieczność posiadania większych zasobów na pierwszą inwestycję, czyli zakup całego sprzętu. Oczywiście, inwestycja ta jest w pełni opłacalna i po pewnym czasie się zwraca, jednak wciąż nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Ale czy na pewno? Rozwiązaniem tego problemu są programy finansujące, które zwracają dużą część inwestycji. Jest kilka sposobów na to, aby uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła, sprawdź który z nich najlepiej wpasuje się w Twoje potrzeby.

Program Czyste Powietrze

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych programów finansujących, z którego skorzystała już cała masa inwestorów. W jego ramach nieprzerwanie dostępne są środki finansowe, które umożliwiają częściowe finansowanie wielu inwestycji, które normalnie pochłaniają dużą część budżetu inwestorów. Choć istnieje już od 2018 roku, to jego zakończenie przewidziane jest dopiero na 2029 rok, co oznacza, że wciąż masz szansę skorzystania. Co ciekawe, w jego ramach dostępnych jest kilka rozwiązań, jednak ogólnie rzecz ujmując dotacja przeznaczona jest dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a także dla właścicieli wydzielonych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych, które posiadają wyodrębnioną księgę wieczystą. Wysokość dotacji uzależniona jest od progów dochodowych i może wynieść od 66 000 złotych w podstawowym poziomie finansowania do 135 000 złotych w najwyższym poziomie dofinansowania. Uzupełnieniem tego jest możliwość uzyskania dodatkowej dotacji w wysokości 1200 złotych na audyt energetyczny, a także wcześniejsze wsparcie w postaci kredytu, które umożliwia inwestycję osobom, które nie posiadają środków na wkład własny w inwestycję.

Program Moje Ciepło

Program Moje Ciepło skierowany jest do inwestorów, którzy planują zakup zeroemisyjnych źródeł ciepła takich jak właśnie pompa ciepła. W ramach tego programu możliwe jest uzyskanie wsparcia do wysokości 21 000 złotych, jednak dopłata nie może przekraczać 30% kosztów inwestycji.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna stanowi dodatek do istniejących programów i umożliwia odliczenie poniesionych kosztów w ramach termomodernizacji podczas rozliczania PIT-u. Większość dostępnych programów oferujących dofinansowanie umożliwia korzystanie jednocześnie z możliwości odliczenia inwestycji od podatku.

Lokalne programy antysmogowe

Poza ogólnokrajowymi programami istnieją także lokalne, które uruchamiane są czasowo i pozwalają na zmniejszenie kosztów wymiany urządzenia grzewczego. Aby z nich skorzystać, najlepiej na bieżąco śledzić urzędy miasta czy też gminy. Dzięki temu dowiesz się czy aktualnie na Twoim obszarze obowiązuje jakiś program dotacyjny.