Jaki kocioł C.O. wybrać?

piece vaillant

Wybór źródła ogrzewania do domu to cała masa trudnych wyborów i decyzji do podjęcia. Nic dziwnego, w końcu przede wszystkim jest to inwestycja na lata, a do tego bardzo kosztowna. Po raz podjętej decyzji, raczej nie będzie możliwości na jej szybką zmianę, dlatego jest to bardzo odpowiedzialny proces, do którego należy się odpowiednio przygotować.

Piec czy kocioł C.O. – czym różnią się te rozwiązania?

Często te pojęcia używane są zamiennie, co jest oczywiście błędem, bo są to dwa, zupełnie różne urządzenia. Kocioł C.O. to element całej instalacji grzewczej, a jego zadaniem jest podgrzewanie nośnika ciepła, którym najczęściej jest woda. W dalszej części jest ona rozprowadzana po wszystkich pomieszczeniach w budynku, dzięki przygotowanej instalacji. Natomiast piec jest to samowystarczalne urządzenie, jednak jego ciepło można odczuć jedynie w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Kocioł C.O. może więc być podstawowym źródłem ciepła, które zapewni ogrzanie całego budynku, a piec jedynie dodatkowym dedykowanym do konkretnego pomieszczenia w celu dogrzania go. Poza tym nowoczesne kotły C.O. to urządzenia automatyczne, które nie wymagają większej obsługi, a także są w pełni energooszczędne.

Kocioł C.O. – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Wybierając kocioł gazowy inwestor musi podjąć całą masę ważnych decyzji, jednak podstawową jest wybór pomiędzy urządzeniami jednofunkcyjnymi, a dwufunkcyjnymi. Model jednofunkcyjny stworzony jest do podgrzewania wody, która kierowana jest zarówno do instalacji grzewczej np. ogrzewania podłogowego czy kaloryferów. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne korzystanie zarówno z ogrzewania domu jak i kąpiel w ciepłej wodzie, a spadki ciepła nie są odczuwalne. Z całą pewnością jest to rozwiązanie komfortowe, w którym domownicy nie odczuwają dyskomfortu i nie muszą się w niczym ograniczać. Działanie pieców dwufunkcyjnych jest natomiast nieco inne. Podczas pracy przełączają się pomiędzy funkcją grzania ciepłej wody skierowanej do kranu, a tej dostarczanej do źródła ciepła. W tym przypadku w pewnych okolicznościach można doświadczyć pewnych niedoborów, jednak można przyzwyczaić się do funkcjonowania zgodnie z rytmem pieca, aby nie było to zbyt uciążliwe.

Dlaczego warto postawić na sprawdzone rozwiązania?

Wybierając źródło ciepła do domu warto postawić na rozwiązania, które nie tylko spełniają obecne normy, ale także mają potencjał na to, aby wpisać się w przyszłościowe rozwiązania. Wymiana czy też zakup kotła C.O. to inwestycja na lata, która choć początkowo będzie wymagała zaangażowania większych środków, w przyszłości szybko się zwróci. Wszystkie kotły gazowe renomowanych firm takich jak piece Viessmann, Vaillant czy Immergas spełniają unijne wymagania, a dodatkowo posiadają wysoką sprawność energetyczną. Dzięki temu przyczyniają się nie tylko do ochrony klimatu i środowiska, ale także mają wpływ na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Nowoczesne systemu zainstalowane w tych renomowanych piecach sprawiają, że możliwe jest znaczne obniżenie zużycia gazu, co pozwala na oszczędność paliwa i sprawia, że kocioł jest wydajniejszy. Dodatkowo ich obsługa jest banalnie prosta i umożliwia dostosowanie pracy urządzenia do własnych potrzeb lub ustawienie całkowicie automatycznego trybu, który nie wymaga żadnej ingerencji.