Zalety pomp ciepła

pompy ciepła z montażem

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Wykorzystując energię cieplną z otoczenia — ziemi, wody lub powietrza — pozwalają na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji przy jednoczesnym zminimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii do ogrzewania budynków. Zasada jej działania opiera się na przetwarzaniu energii cieplnej z naturalnych źródeł, takich jak gruntu, powietrze czy woda, do systemu grzewczego wewnątrz obiektu. Kluczowym elementem pompy jest jej zdolność do transportowania ciepła, a nie jego wytwarzania. Energia cieplna jest ekstrahowana z tzw. dolnego źródła za pomocą specjalistycznych wymienników ciepła. Następnie, dzięki pracy sprężarki, ciepło to jest podnoszone do wyższej temperatury, co umożliwia efektywne ogrzewanie pomieszczeń lub wody użytkowej.

Pompa ciepła – korzyści z ekologicznego ogrzewania

 1. Ekologiczność: Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym, które nie emituje szkodliwych spalin. Wykorzystuje energię odnawialną, taką jak ciepło z powietrza, wody czy gruntu.
 2. Oszczędność: Urządzenie to charakteryzuje się niskim poborem energii elektrycznej.
 3. Energooszczędność: Pompa ciepła to jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku.
 4. Wygoda użytkowania: Jest to urządzenie bezobsługowe, które nie wymaga regularnego uzupełniania opału, czyszczenia, ani składowania paliwa.
 5. Bezpieczeństwo: Pompa ciepła jest bezpieczniejsza w użyciu niż wiele innych systemów grzewczych, eliminując ryzyko pożaru, wybuchu gazu czy zaczadzenia.
 6. Wielofunkcyjność: Może być używana nie tylko do ogrzewania, ale również do chłodzenia pomieszczeń latem oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.
 7. Żywotność: Pompy ciepła są znane z długiej żywotności, często działające skutecznie przez 30 lat lub więcej.
 8. Łatwość montażu: W przypadku pompy ciepła powietrznej montaż jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalnego pomieszczenia, takiego jak kotłownia.

Program wsparcia finansowego na zakup i instalację pomp ciepła

W Polsce działa kilka programów dofinansowujących zakup i instalację pomp ciepła.

 • Program „Moje Ciepło” oferuje dofinansowanie do 21 tys. zł na instalację gruntowych pomp ciepła oraz do 7 tys. zł na montaż pomp powietrznych.
 • „Czyste Powietrze”, który skupia się na wsparciu dla osób wymieniających stare źródła ciepła na nowoczesne pompy powietrze/woda, oferując dotacje do 20 tys. zł.
 • Program „Mój Prąd 5.0” umożliwia uzyskanie dofinansowania do 5 tys. zł na instalację magazynów ciepła w postaci pomp ciepła typu powietrze/woda oraz bufory i zasobniki c.w.u., które są zasilane przez pompę ciepła.